Dlaczego wolę klasyczne karykatury?

Karykatury klasyczne.

Pomimo wielu zrealizowanych karykatur portretowych polecam karykatury klasyczne. Poznaj różnicę.

Klasyczne to takie, które nawiązują do podstawowej idei portretu- karykatury. Celem jej est lekkie wyolbrzymienie cech charakterystycznych twarzy aby wydobyć właściwy charakter portretowanego. Klasyczne czyli szybkie, będące momentalną rejestracją cech modela. Są puryści twierdzący, iż właśnie w tym momencie “błysku” rysownik jest w stanie uchwycić kwintesencję twarzy. Wszelkie późniejsze dodatki powinny być oszczędne aby nie “zatłuc” rysunku.

najlepszy karykaturzysta

Wiele osób niestety “boi się” obdarować kogoś klasyczną karykaturą często z obawy pozornego urażenia osoby obdarowanej ale i powodu synonimu słowa karykaturalny czyli czasem rozumiany jako prześmiewczy. Nic bardziej błędnego! Dobrze wykonana karykatura nie powinna obrażać ale śmieszyć i wywoływać pozytywne emocje.

Oczywiście nie myśle tu o np. satyrze politycznej, która czasem właśnie powinna wykrzywiać twarze polityków pokazując często ich prawdziwą naturę, skrywaną pod płaszczykiem “poprawności” lub zwykłej obłudy.

Jednak nie o satyrze krytycznej piszę. Tylko o karykaturze na prezent.

Karykatury klasyczne to również rysunki najbardziej skupione na twarzy, wszelkie dodatki typu samochodzik, samolot itd. sprawiają, że taka forma przestawienia powoli oddala się od źródła. Najcześciej szybkie karykatury zdarza mi się rysować na imprezach, eventach, weselach czy spotkaniach targowych/ branżowych.

karykaturzysta na weselu

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego bo mała ilość czasu na wykonany rysunek czasem jest zaletą. Krótki czas na wykonanie karykatury dodaje mocy adrenalino- twórczego działania. Jak to rozumieć? w ciągu 5-10 min. pojawia się ów “twórczy błysk”.

Oczywiście  realizuję również klasyczne karykatury ze zdjęć co serdecznie polecam jeśli spotkanie oko w oko nie jest możliwe.

 

 

 

Poniżej kilka przekładów wg mnie ciekawych szybkich karykatur “klasycznych”.

Reasumując. Jaka jest zaleta zamówienia klasycznej karykatury?

Bliskość źródłu czyli klasycznej karykaturze co w pewnych kręgach bywa bardziej cenione niż “karykatura portretowa” w autku.

Szybkość wykonania.

Cena. Bez zbędnych dodatków taki rysunek często świeższy w wyrazie na pewno będzie tańszy 🙂

Cennik karykatur

 

Zapraszam oczywiście do skorzystanie z moich usług. Jeśli nie jesteś pewny jak zamówić karykaturę ze zdjęcia proszę zajrzyj na stronę:

Jak zamówić karykaturę?

karkaturzysta-na-weselu

 

 

 

 

 

 

 

 

karykatura pilkarza

karykatura piłkarza lech-poznan

karykatura pilkarza

karykatura pilkarza na prezentkarykatura pilkarza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karykatura dla Piłkarzy Lecha Poznań. Wykonane ponad 10 lat temu. Prawdopodobnie nie ma wielu piłkarzy jednak po latach cały czas uważam że to dobry przykład klasycznych karykatur.

Zobacz również szkicownik: https://karykaturaportret.eu/ze-szkicownika-rasputin-pewne-twarze-rysuja-sie-same/

 

 

 

 

Rysownik na urodzinach. 18-tka Patryka